Latająca pluskwa - mikro robot do zadań szpiegowskich

Latająca pluskwa - mikro robot do zadań szpiegowskich

To nie pierwszy realizowany projekt latającego mini robota. Ten jednak wydaje się być najbliższy seryjnej produkcji. Japoński naukowiec Hiroshi Liu zaprezentował właśnie tego „Bzyczącego ptaszka” publicznie. Oficjalna nazwa: Hummingbird Robot. Hummingbird napędzany jest malutkim silnikiem i ma cztery skrzydła. Poruszają się one z prędkością 30 cykli na sekundę. Już w tej chwili planuje się wyposażyć tego robota w mikrokamerę pozwalającą na użycie go w normalnie niedostępnych miejscach.

Waga tego robota to zaledwie 2,6 grama! Długość- 10 cm. Są to też rozmiary pozwalające z powodzeniem zamontować na nim kamerę z mikrofonem. Taki też plan ma Hiroshi Liu. W 2011 spodziewane jest zaprezentowanie robota w pełnej wersji.

Zdalne sterowanie pozwoli na zastosowanie latającego robota w trudno dostępnych miejscach. Łatwo sobie wyobrazić, że da się go wykorzystać w działaniach ratunkowych, przy zawalonych budynkach, do poszukiwania ludzi uwięzionych w niedostępnych miejscach. Zawalone kopalnie, budynki przeznaczone do rozbiórki itd. Jak widać daje to zupełnie nowe, pozytywne możliwości.

Oczywiste jest jednak, że tam gdzie postęp tam krzyżują się najrozmaitsze interesy. Hummingbird Robot swoim powstaniem daje nowe możliwości szpiegowania. Jego niewielka waga ogranicza nieco zakres jego użycia. Z pewnością trudno będzie użyć go w otwartej przestrzeni. Im większy wiatr tym mniejsze szanse jego zastosowania. Jednak w sprzyjających warunkach atmosferycznych lub w miejscach zamkniętych ten robot będzie groźnym narzędziem.

Nie ma wątpliwości, że w kolejce do zakupów po Hummingbird-a ustawią się służby państwowe, bezpieczeństwa. Nie zabraknie również firm i indywidualnych użytkowników.

Aktualny koszt tego projektu przekroczył już 2 mln dolarów ale stale rośnie!

Nie jest to pierwsza prezentacja takiego urządzenia.

Na stronie Engadged.com zobaczyć można jeszcze inne zdjęcie i kilka uzupełniających informacji.

Link do tej notki:

http://szpiegowskie.com/?p=191