tatuaż (230 x 230)

W USA zaprezentowano kamerę działającą na podczerwień, pozwalającą na wykrywanie ukrytych tatuaży. Kamera ta znajdzie zastosowanie w kryminalistyce do identyfikacji osób, które starają się ukryć swoją przeszłość (np. członkostwo w gangu) poprzez usunięcie lub „nadpisanie” starego tatuażu nowym. Taką właśnie możliwość daje pokazana na powyższym video kamera.

Rozwiązanie to jest efektem pracy naukowców i badaczy z University of Derby, którzy podczas swoich badań zorientowali się, że zastosowanie tej technologii pozwoli na sprawdzenie oryginalności tatuażu.

Medycyna plastyczna uczyniła w ostatnich latach ogromne postępy. Tatuaże niegdyś nieusuwalne, dzisiaj da się skutecznie usunąć. Przestępcy posiadający takie tatuaże świadczące o ich różnej przeszłości mogą dokonać usunięcia i często „nadpisanie” tatuażu innym co do tej pory w praktyce uniemożliwiało jego dostrzeżenie. Opisywana kamera da nowe możliwości policji ale również pozwoli na dokonanie takiej weryfikacji np. kobietom chcącym sprawdzić (np przed ślubem) przeszłość ukochanego. Prawda, że daje to zaskakujące i nowe możliwości?

Dalsze możliwości zastosowania tego sprzętu wiążą się generalnie z identyfikacją osób: identyfikacja zwłok, identyfikacja osób zmieniających tożsamość itd.

Nie znamy jeszcze ceny tego urządzenia ani kiedy trafi ono na nasz rynek.

Link do tej notki:

http://szpiegowskie.com/?p=179